mapa strony
Aktualnie znajdujesz się na:Strefa klientaWIESZ CO JESZ
strefa-klienta
 • I. Wyjaśnienie niektórych pojęć w celu łatwiejszego zrozumienia produkcji piekarskiej i cukierniczej

  1. Typy mąki pszennej i żytniej

   

  Typ mąki – to określenie w mące składników pochodzących z przemiału innych części ziarna niż bielmo, czyli otrąb i zarodków. Typ mąki określany jest inaczej, jako zawartość popiołu. Określanie typu mąki odbywa się poprzez spalanie 100 kg mąki i zważenie uzyskanego popiołu. Ilość gram popiołu uzyskanego podczas tego badania określa typ mąki np. podczas palenia 100 kg mąki uzyskamy 450 g popiołu, co oznacza, że typ mąki to 450.

 • II. Rodzaje pieczywa:

  1. Pieczywo pszenne – produkowane jest z mąki pszennej typ 500 lub 550 z zastosowaniem do fermentacji drożdży z dodatkiem soli, cukru, tłuszczu, nasion i innych dodatków przewidzianych w recepturach. Mogą też być stosowane polepszacze dopuszczone przez resort zdrowia.

   

  Typowymi przedstawicielami tego rodzaju pieczywa są: bułki kajzerki, bułka paryska, bułka hotelowa, bagietka, rogal z makiem, paluch prowansalski, chleb tostowy, chleb alpejski, wszystkiego rodzaju ciabatty oraz wszystkie bułki jasne z dodatkiem ziaren.

 • III. Dlaczego chleb na zakwasie jest lepszy?

  Oprócz technologicznych i sensorycznych korzyści, chleb na naturalnym zakwasie odznacza się lepszą odpornością na zanieczyszczenia mikrobiologiczne niż chleb pszenny. W chlebie na zakwasie obserwuje się zahamowanie rozwoju pleśni oraz wytwarzania miko toksyn. Podczas procesu ukwaszania mąki dochodzi również do detoksykacji mąki czyli rozkład powstałych już miko toksyn, azotynów i azotanów.

 • IV. Produkcja chleba metodami naturalnymi – wielofazowość prowadzenia ciasta.

  Chleby mieszane i żytnie w naszej piekarni produkujemy tradycyjnymi metodami na naturalnym zakwasie.

  5 fazowy proces przygotowania ciasta żytniego obejmuje następujące fazy:

 • V. Wysoka jakość surowców i odpowiedni dobór dostawców.

  Do produkcji naszych wyrobów używamy wysokiej jakości surowców pochodzących od sprawdzonych dostawców. Ilość i różnorodność surowców jest bardzo duża. Oprócz tradycyjnych mąk chlebowych stosujemy mąkę orkiszową z pełnego przemiału, mąkę lnianą, mąkę ziemniaczaną bardzo dużo ziaren i ziół.

 • VI. Specjalności z różnych krajów

  Wychodząc naprzeciw różnym oczekiwaniom Klienta oraz uwzględniając fakt mieszania się kultur i tradycji żywieniowych podyktowanych coraz większą migracją ludzi, piekarnia nasza stworzyła gamę produktów charakterystycznych dla krajów śródziemnomorskich. I tak w naszej ofercie znalazły się liczne ciabatty i chlebki włoskie oraz francuską bagietkę.

 • VII. Pieczywo i wyroby cukiernicze zawierające w swym składzie mleko i jego pochodne

  W naszym zakładzie do produkcji zarówno wyrobów cukierniczych jak i piekarniczych stosujemy mleko świeże, maślankę, mleko w proszku oraz masło.

 • VIII. Pieczywo i wyroby cukiernicze zawierające w swym składzie cukier

  Większość naszych chlebów jest produkowana bez dodatku cukru.

  Cukier zawierają jedynie: chleb Razowy na miodzie, Talar, Alpejski i Tostowy.